Street Workout

Street workout to jedna z najmłodszych dyscyplin sportu, której początki sięgają lat 90-tych. Mimo tak młodego wieku owa aktywność fizyczna zdążyła przyciągnąć do siebie masę zwolenników czego dowodem są organizowane od 2011 roku Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu. Czym zatem jest street workout? Na czym polega fenom tego sportu? Jak zacząć go ćwiczyć i jakich efektów możemy się po nim spodziewać?

Czym jest Street Workout?

Street workout to aktywność fizyczna, która przez ostatnie lata zdobyła niesamowitą popularność na całym świecie. Jej początki sięgają lat 90-tych, a za jej prekursorów uważa się Rosjanina Denisa Minina oraz Amerykanina, Hannibal For King. Tak na prawdę nikt nie zna dokładnych szczegółów powstania opisanej dziedziny sportu aczkolwiek określenie “street workout’u” zostało zapoczątkowane dopiero w roku 2009. Zatem czym jest ten sport? Jest to bowiem nic innego jak trening uliczny najczęściej wykonywany w specjalnie do tego stworzonym parku, mający na celu rozwój naszej całej sylwetki. Wykonywane ćwiczenia wykorzystują ciężar naszego ciała aczkolwiek w ostatnim czasie uległo to lekkiej zmianie, kiedy w 2013 roku, w konkurencjach siłowych pojawiły się ciężary. Wielkim atutem tego sportu jest fakt, iż większość wykonywanych ćwiczeń znanych nam jest z lekcji w-f. Z tego też powodu ta forma aktywności jest stworzona dla każdego z nas!

Efekty treningów

Głównym powodem, dla którego osoby wybierają street workout jest osiąganie szybkich efektów. Potrafią być one bowiem widoczne już po pierwszych dwóch tygodniach regularnych treningów, a są nimi:

 • spalanie tkanki tłuszczowej

 • poprawa kondycji fizycznej

 • rzeźba mięśni całego ciała

 • poprawa wydolności, koncentracji oraz równowagi

 • doskonalenie samych siebie

Wymienione efekty to nieliczne spośród wielu, których możesz spodziewać się po swoich treningach. Należy również pamiętać o odpowiedniej diecie, która w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami potrafi zdziałać cuda!

Jak zacząć przygodę ze street workout’em?

W sieci znajdziemy wiele pytań typu: jak zacząć ćwiczyć street workout? Tak naprawdę wszystko zależy od naszej obecnej formy bowiem ani wiek, ani płeć nie ma tu żadnego znaczenia. Jeżeli jesteś osobą, która uprawia sport, chodzisz na siłownię, biegasz i 5-krotne podciągniecie się na drążku nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu, wówczas Twój start będzie o wiele łatwiejszy. Natomiast nawet jeśli Twoja aktywność fizyczna sprowadzała się do jednorazowych wypadów na rower bądź zajęcia fitness, nadal nic straconego! Po prostu zaczniesz swoje treningi od lżejszych i mniej obciążających ćwiczeń. Zanim jednak przejdziemy do przykładowych ćwiczeń, poniżej znajdziesz kilka ważnych kroków, które ułatwią Ci start z tą dyscypliną sportu:

Przykładowy trening street workout

Każdy z nas kiedyś zaczynał i każdy z nas często nie wie jak to zrobić, dlatego też poniżej przedstawiam Ci kilka przykładowych ćwiczeń, które mogą Ci w tym pomóc. Pamiętaj: nie ma uniwersalnego planu treningowego, a każde ćwiczenie powinno zostać dobrane do Twoich własnych, indywidualnych możliwości. Ilość treningów na samym początku Twojej przygody nie powinna być większa niż 3 w tygodniu. Kwestia powtórzeń danego ćwiczenia oraz serii, również powinna zostać dobrana indywidualnie do stanu Twojej kondycji fizycznej. Zanim przejdziesz do przykładowych ćwiczeń PAMIĘTAJ O WYKONANIU ROZGRZEWKI!

 • Przysiady

 • Pompka klasyczna

 • Wykrok

 • Wznosy nóg na drążku

 • Dip

 • Podciąganie poziome nachwytem

 • Podciąganie poziome podchwytem

 • Plank

 • Wznosy kolan do klatki piersiowej w zwisie

 • Spięcia brzucha w leżeniu

Przykładowe ćwiczenia street workout

Wyżej wymienione ćwiczenia to zaledwie kilka spośród dużej ilości, które czekają na Ciebie abyś mógł urozmaicać swoje treningi. Miejsce, Twój wiek, płeć oraz środki finansowe w żaden sposób Cię nie ograniczają. Wszystko zależy od Twoich chęci oraz motywacji!

W zasadzie masz już wszystko co potrzebne aby zacząć swoją przygodę z tym sportem. Pamiętaj jeszcze o jednym: nic nie przychodzi od razu! Zanim doczekasz się pierwszych efektów i realizacji założonego celu, czasami musi upłynąć sporo czasu. Ważne abyś się nie zniechęcał! Obserwuj swoje ciało, bądź cierpliwy i zmotywowany, a sukces masz w zasięgu ręki! Powodzenia!